Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 3104023
    • Do końca roku: 236 dni
    • Do wakacji: 43 dni
  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-05-09

    Imieniny: Grzegorza, Karoliny

Nasi wspaniali Laureaci konkursów przedmiotowych

Organizowane przez kuratoria oświaty konkursy przedmiotowe co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem uczniów szkół podstawowych. Sprzyjają pogłębianiu wiedzy, rozwijają zainteresowania i twórcze myślenie. Co więcej,  otwierają drzwi do przyszłości.  Zdobycie tytułu laureata daje pierwszeństwo w przyjęciu do  wybranej przez ucznia szkoły średniej.

Droga ta nie jest łatwa. Wymaga talentu, wiąże się z determinacją i systematycznością. Konkursy przedmiotowe składają się z trzech etapów: szkolnego, rejonowego, wojewódzkiego. Przez wszystkie te etapy, wykazując się ogromną wiedzą i praktycznymi umiejętnościami, z łatwością przeszli, uzyskując najwyższe tytuły, trzej uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach: Paweł Jagielło, Paweł Łysak i Patryk Nowak.  Utalentowani, wybitnie zdolni i pracowici. Oto, co mówią o sobie i swoim  udziale w  kuratoryjnych konkursach… 

Paweł JagiełłoLAUREAT II Wojewódzkiego Konkursu z Informatyki oraz LAUREAT II Wojewódzkiego Konkursu z Fizyki  

Moja przygoda z fizyką zaczęła się w 7 klasie. Początkowo sądziłem, że ten przedmiot jest trudny, ale w pewnym momencie zrozumiałem, że tak nie jest. Po prostu mnie  zaciekawił. Informatykę  lubiłem od zawsze. Do udziału w konkursie z fizyki zachęcił mnie nauczyciel -  pan Jakub Janisz, który również uczy mnie informatyki. Rodzice zaś namówili mnie do udziału w konkursie informatycznym.   

Moje przygotowania do obu konkursów odbywały się zdalnie. Motywację do nauki zapewniali mi Rodzice oraz pan Janisz. Nasze popołudniowe spotkania online trwały nawet 2,5 godziny, zwłaszcza przed III etapem konkursu.  Pan Janisz tłumaczył mi zadania, opowiadał ciekawostki związane z danym przedmiotem. Bardzo zaangażował się w te przygotowania, za co jeszcze raz chcę mu serdecznie podziękować. Chyba nie ma „tajemnego” przepisu na laureata. Trochę chęci, poświęcenia czasu, aby rozwijać zainteresowania, ale przede wszystkim trzeba lubić dany przedmiot i chcieć zgłębiać wiedzę. Młodszym kolegom i koleżankom radzę, by się nie zniechęcali i próbowali swoich sił.  

Poza fizyką i informatyką lubię chemię oraz biologię. Może wszystkich zaskoczę, ale zdecydowałem, iż w przyszłym roku szkolnym rozpocznę naukę liceum o profilu biologiczno-chemicznym. Wakacje przeznaczę na odpoczynek i regenerację sił przed nowymi zadaniami, jakie mnie czekają w nowej szkole. Nowe obowiązki, nowi nauczyciele, nowi koledzy - to wszystko trochę przeraża, ale zarazem ciekawi. 

 

Paweł Łysak – LAUREAT II Wojewódzkiego Konkursu z Fizyki, FINALISTA II Wojewódzkiego Konkursu z Informatyki 

Moja przygoda z fizyką zaczęła się najzwyczajniej na pierwszych lekcjach fizyki. Od razu wiedziałem, że to będzie jeden z moich ulubionych przedmiotów. Po części nauka ta odpowiada na pytanie: „Jak działa świat?”. Moje przygotowania do konkursu opierały się jedynie na czytaniu lektur zawierających niezbędną teorię oraz rozwiązywaniu dużej ilości zadań otwartych i zamkniętych.  Początkowo nie sądziłem, że uda mi się zdobyć tytuł laureata, jednak w miarę upływu czasu byłem coraz bardziej pewny siebie. Myślę, że w przygotowaniach do konkursu najbardziej pomogła mi moja nauczycielka - p. Emilia Kwiecień - oraz po części również moja determinacja. „Tajemnym” przepisem na laureata zdecydowanie jest systematyczność, a najczęściej popełniany błąd w trakcie nauki do konkursu to „odpuszczanie” sobie. Największą motywacją do pracy stały się udogodnienia w zakresie wyboru szkoły średniej, jakie otrzymują laureaci. Wydaje mi się, że najtrudniejsze było znalezienie na wszystko czasu.  Z kolei zainteresowanie informatyką „odziedziczyłem” po moim tacie. Zdecydowałem się na udział w konkursie informatycznym, ponieważ wiedziałem, że nawet bez szczególnego przygotowywania się mam spore szanse na dotarcie chociażby do drugiego etapu. I udało się… Zostałem finalistą konkursu. 

 

Patryk Nowak – LAUREAT II Wojewódzkiego Konkursu z Informatyki  

Moja przygoda z informatyką zaczęła się, gdy miałem 8 lat. Wtedy dostałem swój pierwszy komputer i spędzałem dużo wolnego czasu, grając, ale i poznając tajniki informatyki. Rozwijając swoją pasję, brałem udział m.in. w „Kursie tworzenia gier - programowanie w języku Scratch” oraz warsztatach z robotyki i programowania. Dzięki temu zdobyłem liczne umiejętności oraz poczucie, że tym chcę się zajmować w przyszłości.  Na potrzeby konkursu uczyłem się  samodzielnie, wykorzystując lekcje na YouTube oraz materiały dodatkowe przekazane przez opiekuna – pana Jakuba Janisza. Dużo dała mi wiedza praktyczna, którą zdobywałem na lekcjach informatyki, jak również grając w gry, wymagające licznych umiejętności i wiedzy.  Zdecydowanie pomogło mi także wsparcie ze strony Rodziców oraz ich zaangażowanie, jak również moja determinacja w dążeniu do postawionego sobie celu. Myślę, że odniosłem sukces, ponieważ nauka mojego przedmiotu sprawiała mi przyjemność.  

 

Opiekunowie Laureatów – p. Emilia Kwiecień i p. Jakub Janisz – wśród zalet swych podopiecznych wymieniają dociekliwość, samodzielność w poszukiwaniu rozwiązań, sumienność oraz wytrwałość.  Mówią o nich zgodnie: „To pasjonaci!”. Pan Jakub Janisz zwraca uwagę, że wysokie informatyczne osiągnięcia ósmoklasistów są efektem ich pracy we wcześniejszych latach. Wszyscy chłopcy w ubiegłym roku brali udział w CMI (Centrum Mistrzostwa Informatycznego – realizowanym w szkole ogólnopolskim projekcie grantowym mającym na celu aktywizowanie młodzieży uzdolnionej informatycznie). Nauczyciele zauważają także, że mimo braku bezpośredniego kontaktu z uczniami podczas przygotowań do konkursów udało się wypracować skuteczny system nauki online poprzez platformę Microsoft Teams.    

Z osiągnięć ósmoklasistów cieszy się pani Dyrektor Iwona Samburska

- To pierwszy tak znaczący sukces w historii naszej Szkoły – podkreśla. – Moim zdaniem złożyło się na niego wiele czynników. Przede wszystkim intensywna, ciężka praca chłopaków. Oni wiedzą, czego chcą, a ich determinacja, wiara w sukces oraz długie godziny przygotowań przełożyły się na uzyskany wynik.

Po drugie, wsparcie udzielone przez Rodziców, którym należą się podziękowania i ukłony.  

Sukces jest procesem, którego źródła należy upatrywać w rodzinnym domu,  rozwija się długie lata, a efekty, mniejsze lub większe, widać dopiero po czasie. Kolejna sprawa, motywacja i samozaparcie.  Jeśli wiesz, do czego dążysz, masz marzenia i plany, to nie opowiadaj o nich, ale je realizuj!  

Następnym czynnikiem – gwarantem sukcesu, o którym należy pamiętać, jest zaangażowanie nauczycieli. Myślę tu o nauczycielach przedmiotów konkursowych: pani Emilii Kwiecień i panu Jakubie Janiszu oraz o innych pedagogach, którzy wspierali  uczestników konkursów i w różny sposób im pomagali. Mogę z dumą powiedzieć, że kolejny raz praca  w grupie -  w jednej drużynie, przyniosła wspaniały efekt i przyczyniła się do sukcesu. Trzeba nadmienić, że w tym roku mieliśmy duże grono uczestników i finalistów  innych konkursów tematycznych. To daje nadzieję na kolejne lata. 

Laureatom, ich Rodzicom oraz Nauczycielom – opiekunom merytorycznym – serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 


"Laureaci konkursów przedmiotowych 2021 w szkołach podstawowych w powiecie kieleckim"
 (Echo dnia)>>>>>

 

Justyna Ramiączek

SP Chęciny