„Radosny Uśmiech – Radosna Przyszłość”

„Radosny Uśmiech – Radosna Przyszłość”  to program edukacyjny w zakresie higieny jamy ustnej dla uczniów klas młodszych szkół podstawowych.

Próchnica jest jedną z najszerzej rozpowszechnionych chorób na świecie. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój próchnicy zębów są bakterie, które rozkładając cukry obecne w pożywieniu, wytwarzają kwasy rozpuszczające substancje mineralne szkliwa.  Kolejne czynniki powstawania próchnicy to: czynniki dietetyczne i uwarunkowania genetyczne. To, czy nasze zęby będą zdrowe w największej mierze zależy jednak od nas samych, od naszej świadomości i znajomości problemu.

Cele programu są następujące:

- zmniejszenie występowania próchnicy zębów u dzieci,

- wzrost wiedzy na temat zdrowia jamy ustnej,

- wyrobienie nawyków higienicznych od najmłodszych lat,

- podniesienie wśród dzieci odpowiedzialności za higienę jamy ustnej,

- zachęcanie rodziców do współdziałania  na rzecz prawidłowej higieny jamy ustnej.

W ramach realizacji tego programu w naszej szkole w klasach młodszych odbyły się spotkania na temat profilaktyki próchnicy zębów. Przeprowadziła je pielęgniarka szkolna. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny „Dr Ząbek i legenda Zębolandii” oraz wzięli aktywny udział  w zajęciach plastycznych na temat higieny jamy ustnej.