Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 3100154
    • Do końca roku: 237 dni
    • Do wakacji: 44 dni
  • Kalendarium

    Środa, 2024-05-08

    Imieniny: Kornela, Lizy

"Bezpieczeństwo finansów osobistych" – debata szkolna

"Bezpieczeństwo finansów osobistych" – debata szkolna- zadanie konkursowe programu „Złote szkoły Narodowego Banku Polskiego”.

Drugie zadanie konkursowe polegało na organizacji debaty szkolnej poświęconej tematowi przewodniemu programu, z zaangażowaniem jak największej liczby uczestników.

Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej z naszej szkoły przygotowała i przeprowadziła w dniu 18 marca 2022 r. Szkolna Debatę „Bezpieczeństwo finansów osobistych- czyli za i przeciw korzystaniu z bankowości on-line”.

Do udziału w debacie jako ekspert została zaproszona Pani mgr Monika Robak- główna księgowa w Centrum Usług Wspólnych w Chęcinach. Pani Monika jest specjalistką w zakresie księgowości, rachunkowości, finansów. Kieruje i nadzoruje finansowe funkcjonowanie wszystkich placówek oświatowych i innych instytucji w gminie Chęciny.

W debacie wzięli udział uczniowie klasy siódmej i ósmej wraz z nauczycielami.
Moderatorem debaty była uczennica klasy 7 c – Julia Rusiecka.

Dyskusja składała się z dwóch części. Pierwsza to aktywna dyskusja uczestników i obserwatorów dotycząca za i przeciw bezpieczeństwa operacji finansowych, środków finansowych w sieci. Moderator- Julia udzielała głosu na zmianę zwolennikom i przeciwnikom finansów on-line. Po zakończeniu każdej sesji podsumowywała odpowiedzi uczestników. Po wyczerpaniu argumentów zapytała obserwatorów (publiczność) o zajecie stanowiska w poruszanej kwestii. Uczestnicy wyrazili swoją opinię podając ciekawe przykłady z zycia.
Przeciwnicy wskazywali w swoich argumentach m.in. pirackie oprogramowanie z programem szpiegującym  czyli zbierającym dane o loginach i hasłach tzw. keylogger, atak pishingowy, korzystanie  z wi-fi ogólnie dostępnego, możliwość kliknięcia w niesprawdzone linki, czy ataki metodą „na wnuczka”, „policjanta” itp.
Podobnie zwolennicy podawali argumenty wspierające korzystanie z tej formy obsługi finansowej.

Druga część to podsumowanie. Prowadząca podsumowała tą część i przekazała głos ekspertowi. Pani Monika Robak stwierdziła, że jest pod wrażeniem wiedzy uczniów na temat finansów osobistych i korzystania z bankowości on-line. Podkreśliła, że we wszystkich operacjach finansowych należy zachować czujność aby bezpiecznie dokonywać wszelkich transakcji.

Następnie uczestnicy debaty kierowali pytania do eksperta dotyczące systemów bezpieczeństwa w pracy eksperta i trudności jakie napotyka w tej kwestii.

Debacie towarzyszyła wystawa prac uczniowskich i materiałów NBP.