Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 3119152
    • Do końca roku: 225 dni
    • Do wakacji: 32 dni
  • Kalendarium

    Poniedziałek, 2024-05-20

    Imieniny: Bazylego, Bernardyna

Gminny Dzień Ziemi 2022

 

Dzień Ziemi nazywany także Międzynarodowym Dniem Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą.

 

 Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r.

 

Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Według wstępnych szacunków, z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat.

 

 2 kwietnia 1970 roku odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi. Natomiast kilka miesięcy później powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. W skutek powyższego, podpisano wiele aktów prawnych, które miały na celu ochronę zagrożonych gatunków, a także walkę o zrównoważone środowisko.

 

 W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.

 

 Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. To największe ekologiczne święto obchodzone jest obecnie w 192 krajach. Wiele organizacji ekologicznych, władz miast czy placówek edukacyjnych organizuje w Dniu Ziemi imprezy i wydarzenia plenerowe.

 

 Idea troski o naszą planetę łączy ludzi na całym świecie. Każdy z nas ma wpływ na dobrostan Ziemi – żyjąc ekologicznie.

 

 Uczniowie wraz nauczycielami przedmiotów przyrodniczych ze szkół podstawowych z terenu naszej gminy przygotowywali się do włączenia się w światowe obchody Dnia Ziemi, w tym roku pod hasłem „Inwestujmy w naszą planetę”, organizując wydarzenie -Gminny Dzień Ziemi i oraz podejmując działania lokalne na terenie swoich szkół.

 

 Głowna uroczystość odbyła się 25 kwietnia 2022 r. w siedzibie Szkoły Podstawowej im. J. Kochanowskiego w Chęcinach.

 

 W spotkaniu wzięli udział Pani Paulina Pytlas ze Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Pan Łukasz Kwiecień z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach, dyrektorzy szkół, nauczyciele przyrodnicy, rodzice oraz uczniowie klas IV-VIII, uczestnicy konkursu ze szkół podstawowych z regionu chęcińskiego.

 

 W czasie wydarzenia odbyła się prelekcja Pani Pauliny Pytlas ze Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach poświecona Dniu Ziemi oraz formom ochrony przyrody na terenie województwa świętokrzyskiego.

 

 O działaniach ekologicznych oraz promujących czytelnictwo opowiadał Pan Łukasz Kwiecień z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach.

 

 O swojej pasji do przyrody mówił uczeń Szkoły Podstawowej w Wolicy Mateusz Malec.

 

 Kolejnym punktem uroczystości było podsumowanie II edycji konkursu na najlepszy projekt ekologiczny „Drugie życie odpadów”.

Głównymi celami konkursu było pokazanie i uświadomienie uczniom jak wiele odpadów produkowanych jest w domach oraz jak można niektóre materiały wykorzystać ponownie zarówno w celach gospodarczych jak i estetycznych, propagowanie postaw ekologicznych wśród dzieci i młodzieży, motywowanie i podejmowanie działań na rzecz środowiska naturalnego, integracja uczestników oraz wymiana doświadczeń między szkołami, rozwijanie kreatywności i innowacyjności jako istotnych kompetencji XXI w.

 

Zadaniem uczniów było przygotowanie i wykonanie dowolnego przedmiotu z odpadów trafiających do kosza oraz przedstawienie swojej propozycji w formie filmu lub prezentacji multimedialnej.

 

Konkurs odbywał się pod patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Chęciny Pana Roberta Jaworskiego oraz we współpracy z Zespołem Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach, Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Kielcach.

 

Prace konkursowe oceniało Jury w składzie: Pani Ewa Dąbrowska Dyrektor CUW w Chęcinach oraz Pani Paulina Pytlas ekspert ds. edukacji Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

 

Jury podsumowując wyniki konkursu podało informację, że wszystkie prace były ciekawe a uczniowie wykazali się kreatywnością i pomysłowością. Zwrócono uwagę, że często przedmioty używane w domach mogą wydawać się bezużyteczne a jednak mogą być wykorzystane ponownie do innych celów.

 

 
Laureatami konkursu zostali:

 

1. Jakub Radoszewski – „Wiszące wazoniki” Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Św. Jana Pawła II w Bolminie

 

1. Piotr Stańczyk, Oskar Stańczyk, Bartosz Paluch, Kajetan Woś, Ada Kuzka -„Lampka”- Szkoła Podstawowa w Starochęcinach

 

2. Wiktoria Król, Gabriela Nowak, Maja Popek- „Zdzisław zakrętka” – Szkoła Podstawowa im. J. Kochanowskiego w Chęcinach

 

3. Mateusz Malec – „Szlifierka”- Szkoła Podstawowa w Wolicy

 

Wyróżnienia- Nagrody specjalne:

 

1. Patrycja Bukowska, Amelia Jamróz – „Parasolka”- Szkoła Podstawowa w Wolicy

 

2. Zofia Żelazna, Antonina Witczyk- „Komputer”- – Szkoła Podstawowa im. J. Kochanowskiego w Chęcinach

 

 

 

Pozostali uczestnicy, którzy przygotowali także bardzo ciekawe propozycje:

 

Aleksandra Lipska, Małgorzata Wojcieszyńska, Karina Konopka, Kacper Chwastek, Karina Nosek, Zofia Picheta, Klaudia Rudawska, Kinga Perczak, Wiktoria Dewerenda, Paulina Kaczmarczyk, Wiktoria Piechota, Oliwia Suder, Przemysław Papka, Zuzanna Maj, Anna Mularczyk, Nikola Wojsa, Wiktoria Fryt, Bartosz Kulczycki, Miłosz Papka, Mateusz Więckowski

 

 

 

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody przygotowane przez Urząd Gminy i Miasta Chęciny, Pedagogiczna Bibliotekę Wojewódzką w Kielcach oraz Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach.

 

Fundatorom nagród serdecznie dziękujemy!

 

Gratulujemy i dziękujemy nauczycielom za ogromny wkład pracy poświecony przygotowaniu uczniów do konkursu!

 

 

 

Oczekujemy efektów tego wyjątkowego dnia w codziennych proekologicznych zachowaniach nie tylko uczniów ale także dorosłych.

 

Dbajmy o nasze środowisko!

 

 

 

Gminny Zespół Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych