XII etap Jak w przyszłości będziemy pozyskiwać energię?

„Energia przyszłości”  to hasło przewodnie ostatniego, XII etapu programu „Być jak Ignacy”.  Celem tego etapu było zainspirowanie młodych odkrywców do zdobywania wiedzy na temat paliw przyszłości.

Uczniowie dowiedzieli się, że już teraz trwają prace nad opracowaniem takich technologii jak np. energia z ruchu drzew na wietrze,  z paneli słonecznych rozwieszonych nad autostradami, z podłóg kinetycznych czy baterii błotnych.

Uczniowie projektowali pojazdy przyszłości, zastanawiając się jakim paliwem będą takie pojazdy napędzane. Ciekawym  zadaniem była budowa auta z napędem balonowym.  Po zbudowaniu aut odbyły się nawet  wyścigi stworzonych samochodów.  Na koniec zajęć uczniowie otrzymali  mapę  Energolandii, wymyślonego kraju, który planuje wielką rewolucję energetyczną, mającą na celu ograniczenie wykorzystywania paliw kopalnych oraz zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego.

Zadaniem członków koła naukowego „Odnawiaki” było wybranie najlepszego dla zbudowania wybranych rodzajów elektrowni miejsca.