„Śladami pamięci. Uczeń/ nauczyciel badaczami historii.” – projekt edukacyjny dla uczniów gimnazjum

14 listopada 2016 r. odbyły się warsztaty dla uczniów i nauczycieli biorących udział w projekcie „Śladami pamięci. Uczeń/nauczyciel badaczami historii” w Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Projekt realizowany jest przez ŚCDN i Instytut Pamięci Narodowej.

W projekcie uczestniczyć będą uczniowie klas II. W warsztatach wzięli udział: Katarzyna Jasińska, Wiktoria Lasa, Klaudiusz Kurtek z klasy II a. Zadaniem uczniów będzie wyszukanie informacji o wybranych osobach, które w czasie II wojny światowej pomagały Żydom, przygotowanie prezentacji lub posteru a następnie przedstawienie projektu, jego założeń i wyników społeczności szkolnej.  Uczestnicy będą zbierać informacje o Janinie Kicińskiej i Karolu Kicińskim.
Uczniowie i opiekunowie  uczestniczyli w wykładach przygotowanych przez pracowników IPN oddział w Kielcach oraz doradców metodycznych ŚCDN:

• Różne formy upamiętniania zagłady Żydów – dr Tomasz Domański IPN
  • Portret zbiorowy Sprawiedliwego – dr Michał Zawisza IPN
  • Praca z relacją – Iwona Kasela Ambasador Muzeum Polin, nauczyciel VII LO w Kielcach
  • Polacy ratujący Żydów w latach II wojny światowej - praca z teką edukacyjną IPN – dr Tomasz Domański i dr Michał Zawisza

Opiekę merytoryczną sprawują nauczyciele historii: G. Barwinek, D. Chaja