III Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny w ramach XXVI Tygodnia Kultury Języka

Po raz trzeci w Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach odbył się Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny w ramach XXVI Tygodnia Kultury Języka. Chęć uczestnictwa zgłosiły Szkoły Podstawowe z terenu gminy: Bolmin, Korzecko, Polichno, Tokarnia, Starochęciny, Łukowa, Wolica i Chęciny. W sumie 9 placówek. Ponadto w konkursie uczestniczyły szkoły z oddziałami gimnazjalnymi: z Wolicy i Chęcin. Uczniowie przeszli wcześniej eliminacje szkolne, które pozwoliły im na kolejny etap dyktanda.

Konkursowiczów przywitał Burmistrz Miasta i Gminy Chęciny – pan Robert Jaworski oraz  dyrektor szkoły – pani Iwona Samburska, życząc owocnej pracy zakończonej sukcesem, podkreślając jednocześnie konieczność znajomości zasad ortograficznych w dobie współczesnej cyfryzacji i komputeryzacji, która niejako „zwalnia” piszącego z obowiązku zastanawiania się nad poprawnością wyrazów. Znajomość zasad ortograficznych była i jest zawsze w dobrym tonie, gdyż świadczy o kulturze językowej i elokwencji piszącego.

O godzinie 9.00 uczestnicy konkursu (3-4 przedstawiciele każdej szkoły) przystąpili do pisania tekstu dyktanda, tzw. „dziurawca”, najeżonego trudnościami ortograficznymi. Na wykonanie zadania mieli 30 minut. Należy tutaj dodać, że uczniowie pisali dyktanda w dwóch kategoriach: Szkoła Podstawowa i Gimnazjum, co za tym idzie były to teksty o różnym stopniu trudności.

Oto wyniki III Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego:

Szkoła Podstawowa:

• I miejsce – Wiktoria Okoń z Wolicy
  • II miejsce – Aleksandra Reglińska z Tokarni
  • III miejsce – Faustyna Kasperek z Wolicy

Gimnazjum:

• I miejsce – Aleksandra Mazur z Wolicy
  • II miejsce (ex aequo) – Zuzanna Rusiecka i Maria Pawłucka z Chęcin
  • III miejsce – Aleksander Gruszka z Chęcin

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy, natomiast pozostali uczestnicy dyplomy uczestnictwa i drobne upominki ufundowane przez Urząd MiG Chęciny.

Podziękowania i wyrazy uznania zostały skierowane także do nauczycieli polonistów za pracę dydaktyczno – wychowawczą, i zaangażowanie w przygotowanie uczniów do konkursu.

Radość to dla nas ogromna, że Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny cieszy się tak wielką popularnością. Pozostaje zatem wyrazić nadzieję, że przyszły rok będzie również obfitował w ogromną liczbę uczniów pragnących sprawdzić swoje możliwości ortograficzne.

POLONISTKI z SP w Chęcinach