Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 3103305
    • Do końca roku: 236 dni
    • Do wakacji: 43 dni
  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-05-09

    Imieniny: Grzegorza, Karoliny

Noc Bibliotek 2018 r. po raz pierwszy w Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach

IV wydanie akcji Noc Bibliotek 2018 pod hasłem  „Rzeczpospoczyta”, odbyło się 9 czerwca br. w całym kraju. W tym roku do wydarzenia zgłosiło się ponad 1850 placówek!
Ta rekordowa liczba jest przykładem, że Noc Bibliotek jest  bardzo potrzebną imprezą mogącą pokazać ludziom, że placówki zyskują nowe oblicze.  Każda biblioteka dokładnie przygotowała grafik atrakcji dla swoich  czytelników.
Biblioteka Szkoły Podstawowej im. J. Kochanowskiego w  Chęcinach była jedyną placówką z terenu Gminy i Miasta Chęciny biorącą udział w ogólnopolskiej akcji.

 

Ze względów organizacyjnych impreza zgodnie z regulaminem odbyła się 8 czerwca 2018 r.

 

Była to I edycja Nocy Bibliotek „w 100-lecie odzyskania niepodległości” w placówce.

 

Pani Iwona Samburska, Dyrekor SP w Chęcinach,  oficjalnie powitała zaproszonych gości wśród których  byli: Pani Zenona Dołęgowska- prezes Uniwersytetu III Wieku w Chęcinach, Pani Barbara Woś- bibliotekarz z Biblioteki Publicznej w Chęcinach, Pan Łukasz Kwiecień pracownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach, Państwo Dorota i Artur Anyż z Teatru Grodzkiego „Pod Basztami” w Chęcinach, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Chęcinach i Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chęcinach uczniowie wraz z rodzicami oraz nauczyciele.

 

 

W ramach obchodów odbyło się wiele interesujących inicjatyw w bajkowej scenerii.
Uczestnicy przenieśli się w czasy Renesansu i odbyli spotkanie z Janem Kochanowskim patronem Szkoły Podstawowej w Chęcinach, w tej roli Wiktor Podsiadło uczeń klasy III d gimnazjum. Patron opowiedział o istotnych faktach z życia biblioteki szkolnej, zaprezentował  pierwszy i najstarszy wolumin wpisany do księgozbioru, cytował fraszki ukazujące piękno i walory języka ojczystego. W czasie występu wyświetlane  były prezentacje multimedialne o bibliotece wykonane przez uczniów szkoły.

 

W ramach „Żywej biblioteki”  pani Zenona Dołęgowska, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chęcinach a zarazem pisarka,  opowiedziała w ciekawy i barwny sposób historie z życia zawarte w napisanej przez siebie książce.

 

Pan Mariusz Kopciński, przedstawiciel OSP w Chęcinach opowiedział o odpowiedzialnej pracy strażaków chęcińskich, odnosząc swoją wypowiedź do znanego utworu „Jak Wojtek został strażakiem?”. Strażacy zaprezentowali uczestnikom „Nocy Bibliotek” nowoczesny wóz strażacki.

 

Uczniowie klasy „0” przedstawili program zatytułowany „Rodzina w literaturze” przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni Pani Grażyny Metryckiej.

 

Niesamowitym wydarzeniem było językowe spotkanie z literaturą i spektakle bajek „Czerwony Kapturek ”w języku niemieckim i „ Kopciuszek” w języku angielskim przygotowane przez uczniów SP pod kierunkiem Pań Anny Janus i Katarzyny Lulek.

 

Oryginalnym wystąpieniem była pantomima „Za późno” w wykonaniu uczniów klasy VB a przygotowana przez panią Sylwię Gołuch z Ośrodka San Damiano w Chęcinach.


W cały program Nocy Bibliotek interesująco wkomponował się występ szkolnego chóru prowadzonego przez pana Przemysława Gruszkę, który przygotował patriotyczne karaoke. Śpiewane były takie utwory jak „Wojenko, wojenko”, „Marsz I Brygady”, „Piechota”, „O mój rozmarynie”, „Pierwsza Kadrowa”, „Przybyli ułani pod okienko”.

 

Wszyscy uczestnicy podkreślali niezwykły charakter spotkania i chęć udziału w kolejnych edycjach.
     

  

Noc Bibliotek 2018 w 1000 Lecie Niepodległości - w naszej szkole

Fotorelacja