• Odwiedziny: 3102038

„Być jak Ignacy” - Henryk Magnuski cz. 1 i 2

W ramach działań szkolnego  Koła Naukowego Discovery przeprowadzony został czterogodzinny blok zajęć poświęcony polskiemu inżynierowi –  Henrykowi Magnuskiemu, wynalazcy krótkofalówki.

Zajęcia z tego bloku prowadzone były przez p. Emilię Kwiecień. Korzystano z materiałów udostępnionych przez organizatora konkursu „Być jak Ignacy".

Podczas pierwszych zajęć pt. „Krótkofalówka – wynalazek i jego polski wynalazca” uczniowie  mieli okazję  wypróbować, jak działa  walkie – talkie, czyli krótkofalówka.  Zastanawiali się, gdzie i w jakich sytuacjach  można wykorzystać to urządzenie. Poznali historię  i ścieżkę zawodową odkrywcy krótkofalówki – Henryka Magnuskiego.

Drugie zajęcia pt. „Krótkofalówka – poznajemy i wykorzystujemy jej moc” miały charakter  praktyczny.  Zajęcia rozpoczęły się od dyskusji na temat porozumiewania się wojska i obronności kraju. Dyskutowano także na temat odkrywania i tworzenia nowych wynalazków w myśl powiedzenia „Potrzeba matką wynalazku”. Efektem dyskusji były próby opracowania projektów wynalazków wymyślonych przez uczniów.

Zwieńczeniem zajęć były zabawy z krótkofalówkami, sprawdzanie zasięgu urządzeń, przekazywaniem sobie wzajemnie wskazówek za pomocą walkie – talkie podczas poszukiwania ukrytych przedmiotów . „Krótkofalowcy” opanowali całą szkołę!