Program "Czas na Uważność!" już w kontakcie osobistym, po powrocie do nauki stacjonarnej.

Klasy siódme od 4 tygodni realizują na godzinach wychowawczych program uważności, a zajęcia prowadzą nauczyciele, którzy ukończyli trening mindfulness MBTT (Mindfulness-Based Teacher Training).

Autorzy programu wyjaśniają, że "w dzisiejszej szkole młodzież ma napięty program zajęć i żyje pod silną presją osiągnięć (jak wskazują badania w Stanach Zjednoczonych, około 85% gimnazjalistów odczuwa stres związany z naciskiem na wyniki). Młodzież ma mało przestrzeni, żeby nawiązywać wzajemne kontakty i niewielu nauczycieli, którzy pokazują, jak nawiązać kontakt z samym sobą. Czas spędzany w samotności najczęściej „zagłuszają” poszukując dodatkowych bodźców, mocnej stymulacji poprzez gry, muzykę, filmy. Dłuższy czas w samotności odczuwają jako silnie stresujący, deprywujący. Między innymi dlatego czas nauki zdalnej odbił się tak negatywniena zdrowiu psychicznym uczniów.

Dzięki uczestnictwu w zajęciach pokażemy uczniom, jak poznawać siebie, jak cieszyć się sobą, jak siebie doceniać i jak się o siebie troszczyć. I jak budować relacje oparte na uważności z otoczeniem.

Chcemy obudzić w młodzieży prawdziwe zainteresowanie tym, „jak to właściwie ze mną

jest?” albo „jak mają inni?” czy też „czy muszę wierzyć we wszystko, co o mnie mówią?”.

Pytań, z którymi boryka się młodzież jest wiele.

Nie potrafimy udzielić odpowiedzi na nie wszystkie. Ale poprzez lekcje uważności chcemy

pokazać, że te pytania słyszymy i są dla nas ważne. Chcemy też dać przestrzeń do

samodzielnego lub wspólnego poszukiwania odpowiedzi na drodze indywidualnego

doświadczenia i dzielenia się własnymi odczuciami"