Szkoła Podstawowa im. J. Kochanowskiego w Chęcinach z tytułem STEAM-owej Szkoły

Zespół uczniów z klasy 7 c w składzie: Kacper Chwastek, Klaudia Rudawska, Maja Kij, Michał Krzemiński i Kornelia Fąfara wraz z opiekunami nauczycielami geografii i matematyki od września 2021 r. do kwietnia 2022 r. uczestniczył w projekcie „STEAM-owa Szkoła” organizowanym przez ŚCDN w Kielcach.

Nazwa STEAM to skrót od angielskich słów: Science (nauka), Technology (technologia), Engineering (inżynieria), Arts (sztuka) i Maths (matematyka). Metodologia STEAM to całkowite odwrócenie tradycyjnego podejścia do nauczania. Dziecko przestaje być biernym odbiorcą wiedzy podawanej przez nauczyciela. Staje się naukowcem, konstruktorem, odkrywcą i inżynierem. Podążając za naturalną potrzebą doświadczania i przeżywania przygód, uczniowie poznają tajemnice otaczającego ich świata. Nie boją się eksperymentować, tworzyć i próbować różnych rozwiązań.
Nauczyciel staje się mentorem i trenerem, który wspiera i podpowiada.

Zadaniem zespołu było poznanie STEAM-u jako metody pracy i zbudowanie prototypu projektu, w którym zostanie wykorzystana matematyka, fizyka, informatyka, przedmioty artystyczne oraz technologia. W trakcie pracy powstała makieta miasteczka EKO-SMART, w którym wykorzystuje się odnawialne źródła energii: wiatrową, słoneczną, wodną, geotermalną. Projekt jest interaktywny, działają wiatraki, wytwarzana jest energia słoneczna.  Jest wykorzystywany w pokazach dla uczniów i na lekcjach geografii.
Prezentacja projektu odbyła się na Wydziale Matematyczno - Przyrodniczym UJK. Uczniowie przygotowali prezentację ze zdjęciami i filmami opowiadającymi o powstawaniu prototypu. Mówili o swojej pracy oraz o zasadach działania Miasteczka EKO-SMART. Poznali także prototypy przygotowane przez uczniów uczestniczących w projekcie z innych szkół.

Gratulujemy młodym konstruktorom kreatywności i innowacyjności podczas pracy nad projektem.

SP im. J. Kochanowskiego w Chęcinach