Światowy Dzień Toalet

Światowy Dzień Toalet (ang.World Toilet Day) – obchodzony jest 19 listopada. Historia tego święta rozpoczęła się w 2001 roku, kiedy to w Singapurze została powołana Światowa Organizacja Toaletowa.

Organizacja ta podjęła się prowadzenia walki o podwyższanie standardów ubikacji na świecie. W 2013 roku  Zgromadzenie Ogólne ONZ wyznaczyło oficjalnie obchody święta na 19 listopada.

W tym roku po raz pierwszy w obchody święta włączyli się wychowankowie świetlicy szkolnej.  Społeczność szkolna dowiedziała się o święcie z gazetki informacyjnej znajdującej się w świetlicy. W ramach zajęć uczniowie poznali wiele ciekawostek dotyczących historii powstania toalet oraz zasad higienicznego korzystania z ubikacji.  Dowiedzieli  się jak utrzymać czystość w toaletach i łazienkach. Wspólnie ustalili regulamin, który będzie obowiązywał w szkolnych łazienkach. Zadaniem uczniów było zaprojektowanie własnej toalety.

Dorota Tyburcy