Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 3118807
    • Do końca roku: 226 dni
    • Do wakacji: 33 dni
  • Kalendarium

    Niedziela, 2024-05-19

    Imieniny: Celestyny, Iwony

Sztuka czytania

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” (W. Szymborska)
Tegoroczny Tydzień Kultury Języka Polskiego miał na celu podkreślanie wartości sztuki czytania. Motywem przewodnim stał się cytat z Wisławy Szymborskiej.
W naszej szkole w ramach obchodów TKJ zorganizowano Konkurs Plastyczny pt. „Bohaterowie naszych lektur”.
Nagrodzone osoby:
  • I miejsce Mateusz Marciniak 4c ("Pinokio")
  • II miejsce Dominik Kubicza 4c ("Pinokio")
  • III miejsce Patryk Szukalski 4c ("Mikołajek")
  • Wyróżnienie: Małgorzata Szklarek 4c ( "O psie, który jeździł koleją")
W świetlicy szkolnej uczniom klas pierwszych, drugich i trzecich czytano utwór pt. „Czerwony Kapturek”. O piękną interpretację postarały się uczennice z klasy IV a i IV c – Zofia Furczyńska i Małgorzata Szklarek. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały baśni, a potem odpowiadały na pytania dotyczące treści.
 
Uczniowie klasy IV a prezentowali swoje ulubione utwory, fragmenty powieści, natomiast w klasie IV b z podziałem na role czytano komiks „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”.
 
Dzieci z wykonały również prace plastyczne dotyczące lektur. Zainspirowane książką Janusza Christy uczennice z klasy IV b (Aneta Bielecka i Lena Pająk) stworzyły swój własny komiks. Gratulujemy talentu plastycznego!
 
Uczniowie z klasy V a (Julia Karwas, Oliwia Gęglawy, Klaudia Król, Klaudia Jaros, Kacper Szustakowski) zorganizowali „wycieczkę do Avonlea” i postarali się, aby koleżanki i koledzy z klasy mogli zobaczyć, jak wyglądali bohaterowie „Ani z Zielonego Wzgórza”.
 
W starszych klasach zorganizowano zabawy i quizy językowe.
 
Ciekawą formą zbierania, powtarzania informacji o książkach są lapbooki. To teczki tematyczne, w których gromadzi się wiadomości na dany temat, np. omawianych lektur.
Na zdjęciach prezentujemy wybrane lapbooki dotyczące „Pana Tadeusza”, „Quo vadis”, „Chłopców z Placu Broni” i „Tajemniczego ogrodu”. Ich autorami są uczniowie z klasy V a, V b oraz klas 8.
Gorąco polecamy tę formę gromadzenia informacji.