Realizacja programu "Myślę pozytywnie"

Od stycznia 2018 r. nasza szkoła realizuje Projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej,

finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia, który zakłada kompleksowe wsparcie dzieci,

młodzieży, rodziców i nauczycieli w profilaktyce zdrowia psychicznego pn. "Myślę pozytywnie".

Do udziału zachęcają cele projektu, które odpowiadają naszym celom i priorytetom wychowawczym, a są to:

1. Kształtowanie konstruktywnych przekonań, postaw, zachowań i stylu życia wspierającego zdrowie psychiczne.

2. Budowanie konstruktywnego systemu wartości.

3. Rozwijanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrażających zdrowiu psychicznemu.

4. Przeciwdziałanie seksualizacji dzieci i młodzieży. Przy czym w realizacji punktu 4. potrzebujemy  największego wsparcia merytorycznego, a Program „Myślę pozytywnie” daje taką szansę.

W realizację Projektu zaangażowali się szczególnie Wolontariat szkolny i klasa II a gimnazjum.  Mamy już za sobą pisanie E-booka „Myślę pozytywnie – opowieści ze szkolnej ławki”. Uzdolnieni literacko zabrali się, w większości, do indywidualnej pracy, ale byli też tacy, którzy woleli pracować metodą World Cafe.

Poziom stresu i motywacji do badania poddaliśmy diagnozie i już mamy obraz, co powinno nas cieszyć, a co mamy udoskonalać.

Marzec to przede wszystkim praca wychowawców klas – od pierwszej klasy szkoły podstawowej aż do trzeciej gimnazjum. Korzystamy z ogromnych zasobów Projektu; wybór scenariuszy jest tak wielki i tak ciekawy, że trudno się zdecydować, co wybrać na teraz, a co na potem. Tematy są „gorące”, a godzin wychowawczych tak mało. Już wiemy, że co ciekawsze elementy scenariuszy, będziemy przemycać do wielu codziennych sytuacji wychowawczych.

Dobrym tego przykładem jest szkolna impreza pod hasłem „Myślę pozytywnie”, która miała miejsce w Pierwszym Dniu Wiosny, kiedy to staraliśmy się pozytywną myślą zaprosić do nas długo oczekiwaną Wiosnę. Wyrzucamy smartfony i tablety, a poznajemy się lepiej poprzez gry planszowe, które otrzymaliśmy dzięki udziałowi w Projekcie. A oto kilka zdjęć z tego wydarzenia:

Galeria SP

Szkolni koordynatorzy: