"Myślę pozytywnie"

PROGRAM NA CAŁY ROK

Szanowni Państwo!
Ogromnie się cieszymy, że jesteście z nami. Poniżej przesyłam plan zadań certyfikacyjnych na cały rok 2018. Mamy nadzieję, że zadania te pozwolą Wam lepiej poznać Waszych uczniów i uczennice oraz że będą okazją do dyskusji i podjęcia tematów, na które często nie ma czasu i przestrzeni. Powodzenia!

Etap I. Poznajemy siebie
Motto etapu: “Człowiek nie może być tylko wychowywany. Musi wychowywać samego siebie, być dla siebie wychowawcą.” Jan Paweł II

STYCZEŃ
Zadanie dla uczniów: tworzenie prac literackich w wybranej formie „Myślę pozytywnie - opowieści ze szkolnej ławki”.

LUTY
Zadanie dla szkoły: przeprowadzenie badania ankietowego wśród uczniów i uczennic oraz badania wśród rodziców. Zebrane ankiety zostaną przesłane do Fundacji w celu opracowania i analizy wyników (ogólnopolskie badanie prowadzone przez Fundację Instytut Edukacji Pozytywnej).

MARZEC
Zadanie dla szkoły: przeprowadzenie zajęć wychowawczych w klasach - „Moje mocne strony? Tak- znam je!” – szkoły otrzymują gotowy scenariusz zajęć.

Etap II. Dbanie o siebie
Motto etapu: “Zbyt wielu ludzi przecenia to, kim nie jest i nie docenia tego, kim jest." MALCOLM S. FORBES

KWIECIEŃ
Zadanie dla uczniów/ zespołów klasowych lub innych grup uczniowskich: stworzenie gry w wybranej formie pod hasłem „Dbam o siebie - dbam o innych”.

MAJ
Zadanie dla szkoły: przeprowadzenie spotkania z wybranym gościem na temat tego, jakie znaczenie w jego sukcesie ma dbanie o własne zdrowie psychiczne.

CZERWIEC
Zadanie dla szkoły: przeprowadzenie zajęć wychowawczych w klasach - „Jak bezpiecznie spędzić wakacje- tworzymy instrukcje.” – szkoły otrzymują gotowy scenariusz zajęć.
Wybrane prace przesyłane będą także do Fundacji w celu promocji działań podejmowanych przez szkoły i społeczność szkolną w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego. Najlepsze instrukcje zostaną zamieszczone na stronie internetowej programu.

Etap III. Wdzięczność
Motto etapu: “Bądź wdzięczny za trudne chwile. One pozwalają ci się rozwijać. Bądź wdzięczny za swoje ograniczenia, ponieważ one dają ci szansę na poprawę. Bądź wdzięczny za każde nowe wyzwanie, ponieważ ono buduje twoją siłę i charakter. Bądź wdzięczny za swoje błędy. Przekazują Ci cenne lekcje.” Troy Amdahl

Zadanie dla szkoły: badanie diagnostyczne uczniów i uczennic.
Zadanie dla nauczycieli i rodziców: przeprowadzenie w wybranej formie spotkania budującego wspólną radość z bycia częścią procesu wychowawczego dzieci- wspólny wieczór planszówek, oglądanie filmu dotyczącego ważnych aspektów zdrowia psychicznego (w załączeniu proponowane pozycje filmowe), wycieczka rowerowa, ognisko.

PAŹDZIERNIK
Zadanie dla zespołów uczniowskich/ praca indywidualna uczniów, a także praca dla nauczycieli/ wychowawców: „Mojemu nauczycielowi jestem wdzięczny/ wdzięczna za…”, “Moim uczniom jestem wdzięczny/ wdzięczna za…”.
Wybrana  forma artystyczna - można wykorzystać narzędzia technologiczne. Wybrane prace przesyłane będą także do Fundacji w celu promocji działań podejmowanych przez szkoły i społeczność szkolną w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego.

Etap IV. Relacje i dbanie o innych
Motto etapu: "Człowiek jest sumą swoich uczynków, a nie przekonań." Josif Brodski

LISTOPAD
Zadanie dla klas: zajęcia wychowawcze z wykorzystaniem jednego wybranego odcinka „Rodzinka nieidealna”.

GRUDZIEŃ
Zadanie dla szkoły: „Myślę i działam pozytywnie na Święta.” – działanie prospołeczne, scenariusz i zasady działania przesłane będą przez Fundację.

W razie pytań, zapraszamy do kontaktu.

Pozdrawiamy serdecznie,
Małgorzata Nowicka i Aleksandra Wzorek