Myślę pozytywnie - Zadanie czerwcowe

Zajęcia na temat „Jakie niebezpieczeństwa i trudności mogą mnie spotkać podczas wakacji?” zostały przeprowadzone w czerwcu w klasach:

V b – 18.06.2018 r.

Uczniowie przystąpili bardzo chętnie do pracy. Jest to klasa, która lubi ruch i aktywność fizyczną, dlatego bardzo często na godzinach wychowawczych pracują w grupach, które muszą wykonać jakieś zadania. Temat wakacji wzbudził wiele radości, ale uczniowie wiedzą, że dużo może się wtedy wydarzyć; zarówno dobrego, jak i niedobrego. Wystarczy o tym pomyśleć wcześniej! Wystarczy zadbać wtedy o swoje bezpieczeństwo, nawet bardziej niż w ciągu roku szkolnego! I ruszamy na wakacje! Na ostatnie dni w szkole postanowiliśmy zrobić wystawę, aby inni tez trochę się zastanowili nad bezpieczeństwem w czasie wakacji.

Dołączamy plakaty, które zrobiliśmy w grupach.

II a gimnazjum – 15.06.2018 r.

W czasie zajęć uczniowie zostali podzieleni na grupy. Każda z nich próbowała zdiagnozować zagrożenia, jakie mogą pojawić się podczas wakacji. Wśród nich pojawiły się m.in.:

- ryzyko funkcjonowania w nowej grupie rówieśniczej;

- zagrożenia związane z serwisami społecznościowymi (cyberprzemoc);

- inicjacja seksualna;

- sekty;

- ryzykowne zabawy nad wodą;

- niebezpieczeństwa związane z dyskotekami.

Jedna z grup w klasie II a zajęła się stworzeniem instrukcji postępowania, związanej
z ryzykiem wynikającym z poznania nowych znajomych, funkcjonowania w nowej grupie rówieśniczej.

Uczniowie doszli do wniosku, że czas wolny w czasie wakacji, wakacyjne wyjazdy sprzyjają zawieraniu nowych znajomości. Czasami nowi koledzy mogą mieć negatywny wpływ na młodego człowieka. Nastolatek, szukając akceptacji, może ulec naciskom, namowom i np. sięga po alkohol, papierosy, narkotyki, itp..

Po zdiagnozowaniu zagrożenia uczniowie pracowali nad przygotowaniem, opracowaniem instrukcji, którą przesyłamy w załączniku (zdjęcie instrukcji).