„Wdzięczność”

Zainspirowani kolejnym hasłem - punktem projektu „Myślę pozytywnie”, jakim jest wdzięczność, zabraliśmy się do pracy już z początkiem roku szkolnego 2018/2019.

„Wdzięczność” spodobała się szczególnie Wolontariatowi Szkolnemu, który pomaga potrzebującym z wdzięczności, że wolontariuszy stać na to, mają możliwość podzielenia się z innymi.

Ogłosiliśmy więc w całej szkole, że miesiące wrzesień i październik 2018 będą u nas miesiącami wdzięczności. Okleiliśmy szkolne korytarze cytatami pochodzącymi z wypowiedzi znanych ludzi, którzy na temat wdzięczności mówili w tak piękny sposób, że warto było zatrzymać się i zastanowić, jak odnieść te słowa do swojego życia.

Zbliżał się czas pierwszego zebrania z rodzicami, więc była to najlepsza okazja, żeby zatroszczyć się o ich zdrowie psychiczne, to znaczy dać rodzicom trochę powodów do radości. Uczniowie nie mieli z tym najmniejszego problemu. Kilkudziesięcioosobowa grupa czwartoklasistów wyraziła swoją wdzięczność wobec rodziców na papierze, a wolontariuszki ozdobiły korytarze sznurkami, na których zawisły „wdzięczne kartki”. Przyjemnie było patrzeć, jak rodzice przechadzali się, czytając bardzo miłe słowa na swój temat. Staraliśmy się bardzo wszyscy (tj. uczniowie i nauczyciele) przez te dwa miesiące. Pamiętaliśmy o małych gestach każdego dnia. Często się udawało, ale czasem nie. Jak trudno jest być wdzięcznym za wszystko!

Wkrótce pojawiła się kolejna okazja, żeby okazać wdzięczność. Zbliżało się święto – Dzień Chłopaka. Do pracy zabrały się przede wszystkim dziewczyny z klas starszych. Tym razem okleiliśmy korytarze wielkimi plakatami: „Jesteśmy wdzięczne chłopakom za....”. Plakaty wiszą już kilka tygodni i nikt ich nie niszczy. Ciekawe, dlaczego?

Przygotowania trwały wystarczająco długo, żeby pomyśleć i zastanowić się, czy tylko nauczycielom należy się wdzięczność w Dniu Edukacji Narodowej. W czasie rozmów przypomniało nam się, jak trudną i niemającą końca pracę wykonują panie sprzątaczki. A pan konserwator też ma, co robić, gdy ciągle coś się psuje. A pan kierowca i pani opiekunka z dowozów? A panie kucharki? Panie z księgowości również zasłużyły na słodki gest wdzięczności, bo niełatwo skupić się na liczeniu, gdy hałasujemy.

W sumie obdarowaliśmy chyba 100 osób. Jaki piękny zapach roznosił się po całej szkole.... Mamy nadzieję, że nasze starania przeniosły innym radość.

Należy wspomnieć, że rodzice uczniów z dwóch klas, tj. IV a i VI b spotkali się w miłej atmosferze.

Pozdrawiają

wdzięczne wolontariuszki